Bezpečnost oken

Bezpečnost oken znamená bezpečnost Vašeho domova

Při ochraně prostorů a prosklených ploch zejména v přízemí a nižších patrech objektů, je nutné při výběru oken věnovat pozornost zejména těmto komponentům: rámu, okenním křídlům, závěsům, sklu, uzávěrům a kování, mřížím, roletám a žaluziím.

1) Okenní rám

Okenní rám může být kovový nebo plastový vystužený ocelovou armaturou.

Okenní rám musí být pevný a dobře uchycený do ostění dostatečně dlouhými kovovými šrouby anebo montážními plechy (není přípustné, aby jeho poloha byla zajištěna pouze dřevěnými klíny a pěnou). Kromě dřeva se k výrobě rámů používají i kovové nebo plastové profily vyztužené ocelovou armaturou.

2) Okenní křídlo a jeho kování

Konstrukce okenního křídla musí být pevná v krutu, jinak hrozí nebezpečí prasknutí skla.

Má-li okno velkou plochu, doporučujeme jeho konstrukci dělit svislými sloupky nebo vodorovnými poutci. Závěsy musí být pevně a bezpečně uchyceny jak v rámu, tak i v okenním křídle (na kov a plast přišroubované, na dřevo zadlabané a fixované vruty).

3) Bezpečnostní sklo je důležité

Samotné sklo je neslabším místem okenního prostoru.

Běžně používané ploché sklo tažené nebo tabulové sklo plavené nezajišťuje dostatečnou ochranu. Pro zvýšení bezpečnosti prosklených ploch doporučujeme používat výhod bezpečnostních folií a bezpečnostních vrstvených nebo tvrzených skel.

4) Okenní kování

Uzávěry a kování musí být kvalitní hlavně u přízemních oken.

Moderní okenní kování má bezpečnostní čepy, které při zavírání okna zajíždějí do drážek rámových protiplechů a brání tak vypáčení křídla. Zde nelze používat jednoduché jazýčky, obrtlíky a zástrče, které se po rozbití skleněné výplně dají lehce překonat.

5) Bezpečnostní kliky

Bezpečnost oken podstatně zvyšují uzamykatelné kliky a kliky Secustik.

V souvislosti s okenním kováním je třeba ještě zmínit moderní elektronické zabezpečovací systémy. Zde je možné přidat do okenních rámů magnetická čidla, která mohou signalizovat vniknutí do objektu některým oknem. Podobně je možné zajistit také sledování pohybu okenní kliky tzv. SecuSignal.

Chraňte svůj domov proti vniknutí zlodějů. U nás ke každému oknu bezpečnostní klika HOPPE Secustik zdarma. 

6) Mříže

K navíjecím mřížím u oken je možno použít bezpečnostní uzamykací systém.

U navíjecích mříží jsou dalším důležitým konstrukčním prvkem vodící lišty. Musí být řádně ukotvené do podkladu či zdiva (jako rám okna), nesmějí se dát vypáčit ani deformovat. Lišty musí mít dostatečnou hloubku vodící drážky, aby nemohlo dojít k vypáčení a vysunutí mříže mimo lištu. Totéž platí také pro rolety a žaluzie.

7) Ochrané rolety a žaluzie

Ochranné rolety neposkytují z hlediska bezpečnosti takovou ochranu zasklených prostor jako mříže, ale jejich přítomnost může pro pachatele znamenat jistou komplikaci. Rolety mohou být z plastu nebo hliníku. Rolety jsou navíjecí s provedením na elektrický či ruční pohon.
U venkovních předokenních rolet by měl být namontován alespoň jeden bezpečnostní zámek. Mnohdy se jen s obtížemi rozlišuje, zda jde ještě o mříž či o roletu principem jsou totiž takřka shodné.

Žaluzie mají za funkci chránit zájmový prostor proti slunci a nežádoucímu nahlížení do bytu. Konstrukce žaluzií, jejich vedení, navíjecí buben i ovládání jsou stejné jako u rolet. Z hlediska bezpečnosti jsou však méně odolné.

 

Petr Padrta, Dveře Okna U Světa Třeboň
 

Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Další informace Rozumím