Plastová nebo dřevěná okna?

Plastová nebo dřevěná okna?Tak jako v ostatních oborech našeho života, tak i v oboru oken došlo v posledních několika desetiletích k výraznému kvalitativnímu pokroku. Zatímco dříve byla většina oken vyráběna ze dřeva, v menší míře pak z oceli, dnes můžeme vybírat z oken dřevěných, plastových, hliníkových a dalších která kombinují vyjmenované materiály. Jak se tedy jako laik orientovat při výběru materiálu, ze kterého mají být moje nová okna? 

Toto rozhodnutí bude zajisté ovlivněno několika faktory:

  1. druh stavby, ve které budou okna umístěna ( např. rodinný dům, bytový dům, nízkoenergetický dům, nebytový objekt)
  2. požadavky na tepelněizolační vlastnosti oken
  3. osobní estetické nároky
  4. finanční stránka věci

Dřevěná okna

Moderní dřevěná okna již mají pramálo společného s dřevěnými okny, která se osazovala do domů v minulém století. Dnešní okna mají zpravidla konstrukční hloubku 92 mm, jsou zasklena trojsklem, ve standartu mají bezpečnostní kování.

Donedávna byla nejslabší stránkou dřevěných oken povrchová úprava. Použitím povrchové úpravy ADLER High Res, je možno dávat již desetiletou záruku na nátěr. U oken Solid Comfort se vylepšenou konstrukcí podařilo vyloučit hliníkovou okapnici na spodním rámu, čímž se výrazně zlepšily tepelnětechnické vlastnosti těchto oken.

Další zvlášní kapitolou je novinka na trhu oken, okna Progression. Tato okna z vnějšího pohledu nejsou téměř viditelná a tudíž jsou chráněna před povětrností, z pohledu vnitřního pak máme klasické dřevěné okno. Jak okna Solid Comfort, tak i okna Progression jsou špičkovými výrobky mezi dřevěnými okny, musíme tedy počítat s mírně vyšší cenou.

Moderní dřevěná okna jsou nejvhodnějšími okny právě pro nízkoenergetické a pasivní domy.

Plastová okna

Plastová okna byla vyvíjena od padesátých let minulého století. Od té doby prošla dlouhým vývojem, jehož výsledkem jsou dnešní moderní plastová vícekomorová okna z PVC. V sortimentu plastových oken nalezneme okna, která jsou příznivá svým poměrem cena / výkon.

Pokud hledáte okna, která jsou relativně levná a přitom splní všechny základní požadavky na správnou funkci, pak jsou právě plastová okna tou nejvhodnější volbou. Samozřejmě ale nejsou všechna plastová okna stejná. Základ dnes tvoří pětikomorové profily s tloušťkou 70 mm a dvojitým dorazovým těsněním. Tato okna se zasklívají dvojskly a jejich celková tepelná prostupnost Uw bývá kolem 1,4 W/m2K.

Nejlepší současné plastové okenní profily jsou osmikomorové a mají trojité těsnění a tloušťku kolem 90 mm. Tato okna se zasklívají trojskly a jejich Uw bývá kolem 0,8 - 0,9 W/m2K. Tato okna jsou tedy taktéž použitelná pro nízkoenergetické a pasivní domy.

Při rozhodování zda okna dřevěná, nebo plastová, tedy bude s největší pravděpodobností rozhodující estetické cítění. Ne každý se smíří ve svém domě s plastovými okny, byť cenově jsou tato okna výhodnější. Ve většině případů se do starších staveb a staveb nebytových používají okna plastová, do novostaveb u kterých nehraje roli nejnižší cena, pak okna dřevěná.  

Navštivte naše studio, kde si můžete do detailu prohlédnout okna plastová nebo dřevěná. Společně zjistíme Vaše možnosti a navrhneme nejhodnější řešení.

 

Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Další informace Rozumím